Koľko vydržia baktérie a vírusy mimo tela?

Všetko závisí od druhu baktérií alebo vírusov, aký typ povrchu a aké je okolité prostredie.

Mnoho rôznych typov vírusov môže spôsobiť prechladnutie. Vírusy môžu niekedy prežiť na vnútorných plochách viac ako 7 dní. Ako predísť, aby baktérie a vírusy nevydržali u Vás ani minútu si prečítate tu : https://dezinfekciapovrchov.sk/

Všeobecne platí, že vírusy prežijú dlhšie na nepórovitých (vodotesných) povrchoch, ako je nehrdzavejúca oceľ, plasty, pórovité povrchy, ako sú tkaniny a tkanivá.

Väčšina vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie, prežíva práve na rukách. Niektoré trvajú len niekoľko minút, ale 40% rhinovírusov a bežných vírusov spôsobujúcich ochorenia, sa stále aj po piatich hodinách nachádzajú na rukách.

Respiračný syncyciálny vírus (RSV), ktorý môže spôsobiť vážne ochorenie u detí, môže prežiť na pracovných doskách a kľučkách dverí až 6 hodín, na odevoch a tkanivách 30 až 45 minút a na pokožke až do 20 minút.

Chrípkové vírusy, ktoré sa môžu prenášať pomocou rúk a spôsobiť infekciu, môžu pretrvať na tvrdých povrchoch počas 24 hodín. Infekčné vírusy chrípky môžu prežiť v tkanivách okolo 15 minút.

Vírus parainfluenza, ktorý spôsobuje kŕč u detí, môže prežiť až 10 hodín na tvrdých povrchoch a až 4 hodiny na mäkkých povrchoch.

Žalúdočné problémy, existuje veľa zárodkov, ktoré môžu spôsobiť bolesti žalúdka. Zahŕňajú baktérie, ako sú E. coli, salmonella, Clostridium difficile a Kampylobakter, rovnako vírusy ako je norovírus a rotavírus.

Salmonella a Kampylobakter prežívajú krátke obdobia približne 1 až 4 hodiny na tvrdých povrchoch alebo tkaninách. Norovirus a Clostridium difficile však môžu prežiť dlhšie. V jednej štúdii sa ukázalo, že Clostridium difficile prežilo aj dobu 5 mesiacov. Norovírus môže prežiť dni alebo týždne na tvrdých povrchoch. Keď niekto s norovírusom zvracia, vírus sa distribuuje do malých kvapôčok vo vzduchu. Tieto kvapôčky sa môžu usadiť na povrchoch, čo spôsobuje šírenie vírusu, takže je dôležité dôkladne vyčistiť a dezinfikovať povrch.

Väčšina problémov môže byť účinne odstránená mydlom a vodou. Ak chcete zabrániť šíreniu žalúdočných chorobám, dôkladne a pravidelne si umývajte ruky, najmä po odchode z toalety a verejných priestorov, kde sa vyskytuje viac ľudí. V našej ponuke máme aj príjemné mydlo : https://dezinfekciapovrchov.sk/produkt/disiclean-hand-soap/

MRSA – Zlatý stafylokok, ktorý spôsobuje infekciu MRSA, môže prežiť počas niekoľkých dní až týždňov na akomkoľvek povrchu. MRSA baktérie môžu žiť na povrchu dlhšie ako niektoré iné baktérie a vírusy. Všeobecne platí, že baktérie MRSA prežívajú dlhšie na tvrdých povrchoch ako na mäkkých povrchoch.

Herpes vírusy z oparov okolo úst môžu prežiť 2 hodiny na koži. Ak máte ochlpenie, skúste sa ho nedotknúť. Ak sa už dotknete, okamžite si umyte ruky, alebo si nechytajte oči, ústa.

Predchádzanie šíreniu infekcie

Nie vždy, je možné sa vyhnúť ochoreniu, ale existujú spôsoby, ako znížiť riziko a zabrániť šíreniu infekcií :

Pravidelne si umývajte ruky, najmä po odchode z toalety a verejných priestorov, kde sa vyskytuje viac ľudí, pred manipuláciou s jedlom a po kašľaní, kýchaní alebo fúkaní nosa. Udržujte svoj dom čistý a hygienický, zvlášť ak je člen vašej rodiny chorý. Tkaniny, ktoré môžu byť kontaminované baktériami alebo vírusmi pri teplote 60 ° C  a viac sa s pracím produktom vydezinfikujú. Pri nižších teplotách ako je 20, 30 a 40 ° C , ale aj na 60-ke vie výrazne vydezinfikovať od baktérií, vírusov, plesní a zápachov náš produkt : https://dezinfekciapovrchov.sk/produkt/disiclean-washer/

Prajeme Vám pekný deň.

Zdroj : https://www.nhs.uk/common-health-questions/infections/how-long-do-bacteria-and-viruses-live-outside-the-body/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.