Barion Pixel

Koľko vydržia baktérie a vírusy mimo tela?

coronavirus

Všetko závisí od druhu baktérií alebo vírusov, aký typ povrchu a aké je okolité prostredie.

Mnoho rôznych typov vírusov môže spôsobiť prechladnutie. Vírusy môžu niekedy prežiť na vnútorných plochách viac ako 7 dní. Ako predísť, aby baktérie a vírusy nevydržali u Vás ani minútu si prečítate tu : https://dezinfekciapovrchov.sk/

Všeobecne platí, že vírusy prežijú dlhšie na nepórovitých (vodotesných) povrchoch, ako je nehrdzavejúca oceľ, plasty, pórovité povrchy, ako sú tkaniny a tkanivá.

Väčšina vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie, prežíva práve na rukách. Niektoré trvajú len niekoľko minút, ale 40% rhinovírusov a bežných vírusov spôsobujúcich ochorenia, sa stále aj po piatich hodinách nachádzajú na rukách.

Respiračný syncyciálny vírus (RSV), ktorý môže spôsobiť vážne ochorenie u detí, môže prežiť na pracovných doskách a kľučkách dverí až 6 hodín, na odevoch a tkanivách 30 až 45 minút a na pokožke až do 20 minút.

Chrípkové vírusy, ktoré sa môžu prenášať pomocou rúk a spôsobiť infekciu, môžu pretrvať na tvrdých povrchoch počas 24 hodín. Infekčné vírusy chrípky môžu prežiť v tkanivách okolo 15 minút.

Vírus parainfluenza, ktorý spôsobuje kŕč u detí, môže prežiť až 10 hodín na tvrdých povrchoch a až 4 hodiny na mäkkých povrchoch.

Žalúdočné problémy, existuje veľa zárodkov, ktoré môžu spôsobiť bolesti žalúdka. Zahŕňajú baktérie, ako sú E. coli, salmonella, Clostridium difficile a Kampylobakter, rovnako vírusy ako je norovírus a rotavírus.

Salmonella a Kampylobakter prežívajú krátke obdobia približne 1 až 4 hodiny na tvrdých povrchoch alebo tkaninách. Norovirus a Clostridium difficile však môžu prežiť dlhšie. V jednej štúdii sa ukázalo, že Clostridium difficile prežilo aj dobu 5 mesiacov. Norovírus môže prežiť dni alebo týždne na tvrdých povrchoch. Keď niekto s norovírusom zvracia, vírus sa distribuuje do malých kvapôčok vo vzduchu. Tieto kvapôčky sa môžu usadiť na povrchoch, čo spôsobuje šírenie vírusu, takže je dôležité dôkladne vyčistiť a dezinfikovať povrch.

Väčšina problémov môže byť účinne odstránená mydlom a vodou. Ak chcete zabrániť šíreniu žalúdočných chorobám, dôkladne a pravidelne si umývajte ruky, najmä po odchode z toalety a verejných priestorov, kde sa vyskytuje viac ľudí. V našej ponuke máme aj príjemné mydlo : https://dezinfekciapovrchov.sk/produkt/disiclean-hand-soap/

MRSA – Zlatý stafylokok, ktorý spôsobuje infekciu MRSA, môže prežiť počas niekoľkých dní až týždňov na akomkoľvek povrchu. MRSA baktérie môžu žiť na povrchu dlhšie ako niektoré iné baktérie a vírusy. Všeobecne platí, že baktérie MRSA prežívajú dlhšie na tvrdých povrchoch ako na mäkkých povrchoch.

Herpes vírusy z oparov okolo úst môžu prežiť 2 hodiny na koži. Ak máte ochlpenie, skúste sa ho nedotknúť. Ak sa už dotknete, okamžite si umyte ruky, alebo si nechytajte oči, ústa.

Koronavírus / Coronavirus „primárne sa šíri pomocou blízkeho kontaktu, hlavne však kašľaním a kýchnutím na niekoho, kto je blízko vo vzdialenosti 1 až 2 metrov“ tvrdí Dr. Kathy Lofy, štátny zdravotný uradník z Washingtonu. Prípadne sa dotknú infikovaného porvchu a následne svojej tváre a tým sa infikujú cez sliznice. V prípade Koronavírusu zatiaľ nie je známe, ako dlho vydrží na povrchoch a ostane infekčný.

Predchádzanie šíreniu infekcie

Nie vždy, je možné sa vyhnúť ochoreniu, ale existujú spôsoby, ako znížiť riziko a zabrániť šíreniu infekcií :

Pravidelne si umývajte ruky, najmä po odchode z toalety a verejných priestorov, kde sa vyskytuje viac ľudí, pred manipuláciou s jedlom a po kašľaní, kýchaní alebo fúkaní nosa. Udržujte svoj dom čistý a hygienický, zvlášť ak je člen vašej rodiny chorý. Tkaniny, ktoré môžu byť kontaminované baktériami alebo vírusmi pri teplote 60 ° C  a viac sa s pracím produktom vydezinfikujú. Pri nižších teplotách ako je 20, 30 a 40 ° C , ale aj na 60-ke vie výrazne vydezinfikovať od baktérií, vírusov, plesní a zápachov náš produkt : https://dezinfekciapovrchov.sk/produkt/disiclean-washer/

Prajeme Vám pekný deň.

Zdroj : https://www.nhs.uk/common-health-questions/infections/how-long-do-bacteria-and-viruses-live-outside-the-body/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.