Barion Pixel

AKO SA VYHNÚŤ BAKTÉRIÁM

Riziko chytenia chrípky môže byť vysoké – najmä v zimných mesiacoch.

Ak niekto vo vašej domácnosti ochorie, zárodky sa môžu ľahko a rýchlo rozšíriť aj na iných členov domácnosti. Už počas niekoľkých dní by mohla celá vaša rodina vykazovať symptómy chrípky.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako sa vyhnúť baktériám po celý rok. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb), ďalej len ECDC môžu dobré denné návyky pomôcť zastaviť šírenie zárodkov a zabrániť vám ochoreniu. Po prečítaní tohto článku si môžete prečítať : https://dezinfekciapovrchov.sk/ o dezinfekcii pre Vás. Prinášame tipy, aby ste sa naučili bežné spôsoby, ako zabrániť baktériám a zabrániť ich kontaminácii vášho domova.

Umyte si ruky často a správne

Umývanie rúk je jednoduchý spôsob, ako pomôcť zastaviť šírenie choroboplodných zárodkov a ochrániť sa pred chorobami, či už ste doma, v práci alebo vo verejných priestoroch. Učte aj svojich rodinných príslušníkov, kamarátov ako sa Vám darí vyhnúť mikroorganizmom:

Kedy si umyť ruky

Podľa ECDC by sa mali umyť aj niekoľkokrát za deň. Tipy pre najlepšie časy na umytie rúk, aby ste sa vyhli chorobe a šíreniu baktérií :

 • Pred, počas a po príprave jedla.
 • Pred a po jedle.
 • Pred a po starostlivosti o niekoho, kto je chorý.
 • Po použití kúpeľne.
 • Po kontakte s telovou tekutinou.
 • Po kašľaní, kýchaní alebo fúkaní nosa.
 • Po zmene plienky.
 • Po dotyku s rodinným maznáčikom.
 • Po vybratí odpadu alebo pri kontakte s odpadom.
 • Po návrate domov z vesmíru verejných miest .
 • Keď vaše ruky vyzerať viditeľne špinavé.

Pravidelne čistite a dezinfikujte spoločné priestory

Čistenie a dezinfekcia vášho domu pravidelne je dôležité, aby ste nedali vírusom a baktériám šancu. Keď je niekto v dome chorý, treba sa viac aktívne zapájať do boja proti baktériám a vírusom predtým, než sa dokážu rozšíriť.

Nastriekajte, alebo potrite, záleží od prípravku povrchy s vysokou dotykovou plochou, ako sú kľučky, stolíky, stoličky alebo iné predmety, ktorých sa dotkol chorý jednotlivec. Infekčné baktérie môžu žiť na povrchu niekoľko hodín alebo dokonca dní, takže je dôležité udržiavať čisté a dezinfikované prostredie a to aj v dňoch, keď sa nakazená osoba začne cítiť lepšie. ECDC tiež odporúča dezinfikovať kuchyňu, kúpeľňu, častejšie meniť posteľnú bielizeň a ďalšie oblasti, kde môžu potenciálne infekčné baktérie prežiť.

Nedotýkajte sa tváre 

Dotknutie sa tváre je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dostať baktérie do rúk do tela. Ak sa dotknete niečoho, čo bolo kontaminované baktériami a potom sa dotýka vašej tváre, môžete preniesť choroby cez sliznice do očí, úst a nosa. Ak chcete zabrániť ochoreniu, umyte si ruky ihneď po dotyku povrchov baktérií a nedotýkajte sa tváre čo najviac.

Zabráňte úzkemu kontaktu s chorými osobami 

Ak je to možné, vyhnite sa tráveniu času v úzkom kontakte s chorými osobami. Ak sa staráte o chorých rodinných príslušníkov, vždy si umyte ruky. Ak ste chorý, držte sa ďalej od ostatných, aby ste im zabránili v ochorení. Zostaňte doma, nechoďte do práce, školy, kým nebudete zdraví.

Zdroj : https://www.servicemasterclean.com/blog/commercial-clean/ways-to-avoid-germs

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.