Barion Pixel

RUKY !!! a potreba ich umývania

Umývanie rúk

Každoročne máme dni, kedy má niekto sviatok, alebo je svetový deň. Nás zaujal dátum 15. október, vtedy je Svetový deň umývania rúk. Síce máme február, ale v naších končinách úraduje dlhšiu dobu chrípka. V tomto článku Vám skúsime pripomenúť najbežnejšie čistenie a dezinfekciu, vec, ktorú robí každý od malička. 

Svetový deň umývania rúk pripomína: Iba voda nestačí!

Na pravidelné umývanie rúk treba myslieť najmä počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Je to základ, ak sa chcete vyhnúť rôznym respiračným chorobám, ale i hnačkovým ochoreniam a vírusovej hepatitíde typu A (choroba špinavých rúk). „Pravidelný návyk pre umývanie rúk je dôležité budovať už v ranom veku dieťaťa, pretože je náchylnejšie na ochorenia, imunita sa u neho ešte len vyvíja. V jesennom období hrozí v detských kolektívoch vyššie riziko nákazy infekčnými respiračnými ochoreniami. Dieťa by malo vedieť, že ruky si nestačí opláchnuť len teplou vodou, musí použiť aj primeranú dávku mydla,“ upozorňuje hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Pravidlá umývania rúk sú jednoduché. Dôležité je použiť mydlo, najlepšie tekuté v chránenej dávkovacej nádobe. Ruky treba navlhčiť teplou vodou, poriadne ich mydliť a nakoniec dôkladne opláchnuť. Celá procedúra by mala trvať 40 až 60 sekúnd. K mechanickému čisteniu rúk treba pristupovať zodpovedne a nevynechať žiadnu časť dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami aj pod nechtami. Najlepšie je po umytí použiť jednorazovú utierku alebo čistý uterák.

Ruky je vhodné umývať bez prsteňov, náramkov či hodiniek. Ak nie je dostupná čistá tečúca voda a mydlo, treba použiť dezinfekčný prostriedok na alkoholovej báze. Procedúra dezinfikovania by mala trvať 20 až 30 sekúnd.

Kedy je potrebné umývať si ruky ?

po každom  návrate domov (do práce…) z vonkajšieho prostredia,

pred a po návšteve nemocnice, lekára,

po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,

pred, počas a po príprave jedla,

pred konzumáciou jedla,

po každom použití toalety,

pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky,

po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,

po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,

po vyčistení nosa, kašľaní a kýchaní – pri kašli a kýchaní nie je vhodné si ústa zakrývať dlaňou, dôležité je použiť vreckovku, ktorú treba ihneď po použití zahodiť do koša,

počas choroby.

Ako si správne umývať ruky pod tečúcou vodou:

Navlhčite si ruky teplou vodou a naberte si dostatočné množstvo mydla.

Ruky si potierajte spôsobom dlaň o dlaň, pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a potom opačne.

Trením si čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a potom opačne, následne si uzavrite prsty jednej ruky do dlane a potierajte si ich oproti druhej dlani.

Nasleduje čistenie ľavého palca krúživým pohybom pravou rukou a potom opačne.

Ľavú dlaň si čistite krúživým pohybom spojenými prstami pravej ruky a opačne.

Ruky si opláchnite vodou, dôkladne si ich utrite jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom.

Utierkou či uterákom zastavte tok vody.

Ako si správne dezinfikovať ruky s použitím dezinfekčného prostriedku na báze alkoholu:

Naberte plnú dlaň dezinfekčného prostriedku a naneste na celý povrch rúk.

Pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a potom opačne.

Ďalej si čistite trením spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne.

Prsty jednej ruky uzavrite do druhej dlane a potierajte oproti druhej dlani.

Krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a opačne.

Spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a potom opačne.

Akonáhle ruky vyschnú, sú vydezinfikované.

ZDRAVOTNÍCKI PRACOVNÍCI, chráňte seba a svojich pacientov pred potenciálne smrtiacimi baktériami! Čo by ste mali vedieť:

Alkoholová dezinfekcia rúk je efektívnejšia a menej vysušuje pokožku ako mydlo a voda.

Dezinfekcia rúk alkoholovým roztokom je lepšia na zníženie množstva baktérií a je efektívnejšia na redukciu multirezistentných baktérií. Alkoholová dezinfekcia menej dráždi kožu ako časté umývanie rúk vodou a mydlom.

Používanie alkoholovej dezinfekcie na ruky nespôsobuje antibiotickú rezistenciu.

Alkoholová dezinfekcia rúk ničí baktérie rýchlo a iným spôsobom ako antibiotiká. Preto u baktérií nevzniká rezistencia na alkoholové dezinfekčné prípravky.

Alkoholová dezinfekcia rúk nezabíja baktériu Clostridium difficile, ale stále je odporúčanou metódou pre hygienu rúk pri jej výskyte.

Keď ošetrujete pacienta s infekciou vyvolanou touto baktériou, vždy používajte rukavice. Po stiahnutí rukavíc je potrebné vykonať hygienickú dezinfekciu rúk alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami a následne vykonať umytie rúk mydlom a vodou.

Niektorí zdravotnícki pracovníci pri umývaní rúk zabúdajú na dôležité oblasti na rukách.

Dezinfikovanie rúk alkoholovými prípravkami sa stáva rutinou a niektorí zdravotnícki pracovníci vynechávajú dôležité oblasti ako špičky prstov, palce a oblasť medzi prstami.

Dôležité je množstvo prípravku použitého na alkoholovú dezinfekciu rúk.

Používanie dostatočného množstva dezinfekčného prípravku pokryje celý povrch vašich rúk. Vtierajte prípravok na ruky dovtedy, kým nie sú suché. Ak ste použili dostatočné množstvo dezinfekčného prípravku, vaše ruky by mali zostať mokré minimálne 20 až 30 sekúnd.

Príklad môže byť aj naša dezinfekcia : https://dezinfekciapovrchov.sk/produkt/disiclean-antibacterial-gel/

Používanie rukavíc nenahrádza umývanie rúk, špinavé rukavice môžu znečistiť vaše ruky.

Umytie rúk po stiahnutí rukavíc chráni vás a vašich pacientov pred infekciou.

Zdravotnícki pracovníci vykonávajú hygienu rúk priemerne o polovicu menej ako by mali.

Ak zdravotnícki pracovníci nevykonávajú hygienu rúk na 100 % vo všetkých indikáciách čo by mali, riskujú vznik závažných infekcií u seba aj svojich pacientov.

Zdroje: ÚVZ SR, RÚVZ so sídlom v Poprade

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.