Barion Pixel

Najčastejšie ochorenia


Bronchitída

Bronchitída je zápal sliznice priedušiek, ktoré spájajú priedušnicu s pľúcami. Najbežnejším symptómom bronchitídy je kašeľ. Príznaky a symptómy bronchitídy začínajú nádchou, bolesťou v hrudi a dráždivým kašľom, neskôr zimnicou alebo miernou horúčkou. Bronchitída môže byť akútna alebo chronická. Akútna bronchitída prichádza náhle a môže spôsobiť vážne symptómy, ale trvá len krátko. Chronická bronchitída môže byť mierna až silná a trvá dlhšie. Najbežnejšou príčinou chronickej bronchitídy je fajčenie. Ľudia, ktorí majú chronickú bronchitídu, sú viac náchylní na bakteriálne infekcie..

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie detského veku.

Odborne sa nazýva varicela. Varicela môže zasiahnuť i dospelého človeka. Našťastie až 90 percent populácie prekoná ovčie kiahne do 20 roku života. Tým sa vytvorí imunita, ktorá pretrváva celý život. Tých zostávajúcich 10 percent predstavuje pre ovčie kiahne niečo ako panenský terén. Táto časť populácie je vnímavá na vznik tohto infekčného ochorenie i počas dospelosti.

Ovčie kiahne sú akútne vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus varicella zoster. Tento vírus patrí medzi skupinu adenovírusov. Vírus sa prenáša kvapôčkovou cestou. Teda vzduchom a vdýchnutím. Inkubačná doba je 10-15 dní. Počas inkubačnej doby vírus kolonizuje pľúca a preniká do krvného obehu. Počas tohto obdobia nejaví človek žiadne klinické prejavy nastupujúceho ochorenia.

Prudký nástup ochorenia je sprevádzaný s dramatickým výsypom kožných vyrážok. Kožné vyrážky sa objavujú na trupe, na tvári i vo vlasatých častiach. Intenzita kožných vyrážok je individuálna. Vyrážky sú sprevádzané intenzívnym až neznesiteľným svrbením. Súčasne s kožným výsevom dochádza k prudkému zvýšeniu teploty až na 39 stupňov Celzia. Vyrážky sa v priebehu 2-3 týždňov hoja chrastami. Taký je normálny a štandardný vývoj ochorenia.

Nákazlivosť je vysoká. Najvyššia nákazlivosť je práve vo fáze tvorenia nových vyrážok. Ovčie kiahne si vyžadujú dôslednú liečbu a izoláciu každého pacienta. Ovčie kiahne sa liečia ako štandardné vírusové ochorenie. Kľud na lôžku, pokoj, dostatočný príjem tekutín a vitamínov. Ovčie kiahne môžu ohroziť tehotné ženy a ľudí so slabou imunitou. Vážnou komplikáciou môže byť zápal pľúc, alebo zápal mozgu.

Slepačie kiahne sú infekčné 2 dni predtým, ako sa objavia škvrny, až kým sa nekrútia, zvyčajne 5 dní po ich prvom objavení.

Bežné nachladnutie

V priemere na prechladnutie ochorie každý jedenkrát ročne, u detí v materských škôlkach nie je zriedkavé dokonca 5 až 10 prechladnutí ročne. Jedná sa o vírusové ochorenie a prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými. Ochorenie môže prepuknúť po pôsobení chladu. Prvé symptómy sa objavia niekoľkých hodín až dva dni po nakazení. Ak dôjde k dodatočnej infekcii baktériami, ochorenie sa zhorší. Po ôsmych až desiatich dňoch prechladnutie spravidla úplne odznieva.

Príčina prechladnutia

Rôznorodé typy vírusov môžu vyvolávať choroby z prechladnutia, ako napríklad rinovírus, vírus RS, parachrípkový vírus alebo adenovírus. Po dvoch dňoch môže vírusové ochorenie dodatočnou bakteriálnou infekciou prejsť do bakteriálneho ochorenia, ktoré sa označuje ako zmiešaný typ infekcie. Pri týchto baktériách sa väčšinou jedná o streptokoky alebo stafylokoky. Prechladnutie je nákazlivé od niekoľkých dní predtým, než sa objavia príznaky, kým všetky príznaky sú preč. Väčšina ľudí bude infekčná približne 2 týždne.

Chrípka

Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva rýchlo sa šíriaci a premenlivý vírus. Prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Nástup chrípky je náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy a prudko stúpajúcou teplotou na 39 – 40ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha začína 1-2 dni po začiatku ochorenia. Ku klinickým príznakom dochádza už v priebehu 1 až 3 dní od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 – 5 dňoch odznejú, k úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca) môžu spôsobiť až ohrozenie života.

Osýpky

Osýpky (lat. Morbilli) je vírusové infekčné ochorenie sprevádzané charakteristickými vyrážkami. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus osýpok, jeho prirodzeným hostiteľom je výhradne človek. Nákaza sa šíri vzdušnou cestou – kvapôčkami.

Priebeh

Zhruba po 10 dňoch inkubácie sa ochorenie začína katarálnym štádiom, ktoré trvá 4 dni. Po ňom nasleduje exantémové štádium s typickými kožnými vyrážkami. Osýpky sú veľmi nákazlivou vírusovou chorobou, prenášanou vzdušnou cestou z iných pacientov. Priebeh sa prejavuje zápalom nosovej sliznice a očných spojoviek, vysokou horúčkou a kašľom. Typickým nálezom sú červené škvrny na mäkkom i tvrdom podnebí a drobné belavé škvrny na ústnej sliznici. Osýpkové vyrážky sa po 3 – 4 dňoch začínajú zjavovať za ušami a na krku, odkiaľ sa šíria na tvár, hrudník a končatiny. Niekedy majú osýpky miernejší priebeh, inokedy zasa ťažší. K zvyčajným príznakom sa pridruží vysoká horúčka a blúznenie, prípadne i krvácanie slizníc a zápal pľúc alebo mozgu.

Liečba

Na liečbu osýpok nemáme špecifický liek. Chorému sa podávajú dostatočné množstvá tekutín, pri vysokých horúčkach aj antipyretiká a pri bakteriálnych komplikáciách vhodné antibiotiká. Do nemocnice sa prijímajú len pacienti s ťažkým priebehom choroby. V prevencii osýpok má základný význam ochranné očkovanie. 

Angína

Angína je akútny infekčný zápal mandlí. Prebieha pomerne dramaticky. Má výrazné klinické i subjektívne príznaky. Vo väčšine prípadov ide o bakteriálnu infekciu. Pôvodcami ochorenia bývajú predovšetkým B-hemolytické streptokoky, Staphylokoky, alebo Hemophilus. V menšej miere môžu byť príčinou ochorenia i vírusy. V skratke môžeme povedať, že angína je akútne bakteriálne ochorenie mandlí. Angína sa môže vyskytovať i sekundárne pri iných sprievodných infekčných ochoreniach. Na mysli máme napríklad šarlach, alebo chrípku. Najčastejšie sa vyskytuje vyššie menovaná forma ochorenia.

Angína môže mať veľmi individuálny klinický priebeh.

Odborníci rozdeľujú angíny na lakunárne, folikulárne a katarálne. Príznaky angíny sú pomerne typické a klinicky výrazné. Začínajú pálením v hrdle, nastupujú silné bolesti hrdla a bolesti pri prehĺtaní. Nastupujú vo väčšine prípadov i vysoké teploty spojené s triaškami a zimnicou. Na jazyku sa objavuje povlak, niekedy i nepríjemne zapáchajúci. Okrem vysokej teploty a zimnice dominuje v klinickom stave celková slabosť, bolesti hlavy a kĺbov. Pacient býva často v zlom celkovom klinickom stave. Angína vyžaduje nielen cielenú liečbu, ale i celkovú kľudovú a režimovú liečbu.

Lymfatické uzliny na krku sú zväčšené a silno bolestivé. Angína je infekčné ochorenie. Zdrojom nákazy je chorý človek. Angína sa prenáša kvapôčkovou cestou. Dôležitú úlohu pri vzniku i prenose ochorenia zohráva individuálna imunita každého človeka. Často bývajú postihnuté detské kolektívy a komunitné zariadenia. Ako sa snažíme tomuto stavu predísť si prečítate tu : https://dezinfekciapovrchov.sk/povrchova_dezinfekcia/

Chorý človek by mal byť včas izolovaný a efektívne liečený.

Angína sa lieči antibiotikami.

Samozrejme, cielene a efektívne. Angína je v drvivej väčšine spôsobená vyššie menovanými baktériami. Baktérie vyžadujú liečbu antibiotikami. Prvou voľbou zostávajú stále širokospektrálne penicilíny. V prípade alergie na penicilíny sa využívajú alternatívne skupiny antibiotík. Diagnostika je jednoduchá a rýchla. Stačí krátke empirické vyšetrenie u všeobecného lekára. Pohotová a cielená liečba dokáže urýchliť i uľahčiť liečbu. Dôležitou súčasťou liečby je celková pokojová liečba a dostatok tekutín. Pomáhajú i kloktadlá a antipyretiká. Vo výnimočných prípadoch je potrebné i lokálne ošetrenie v ORL ambulancii. Angína trvá vo väčšine prípadov 7-10 dní. Niektorí pacienti majú tendenciu k tomu, že sa im angíny zvyknú niekoľkokrát do roka opakovať. V tom prípade treba zvážiť ORL vyšetrenie za účelom vylúčenia chronického zápalu mandlí.

Zdroje :

https://www.pluska.sk/izdravie/wiki/  

https://www.nhs.uk/common-health-questions/infections/how-long-is-someone-infectious-after-a-viral-infection/https://stromzdravia.sk

https://stromzdravia.sk

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.